Віконні і дверні прорізи Завдяки вікнам в приміщення проникає необхідну кількість денного освітлення і надає йому завершеності. Вікна бувають різної величини і ширини.

На ці параметри впливає розташування будівлі, від чого напряму залежить кількість необхідного освітлення, площа самого будинку, висота його поверхів, розташування огороджувальних конструкцій, величина снегопереноса, розташування сходових кліток, ліфтових шахт і розташування санвузлів.

Зазвичай будівництво віконних прорізів закладається ще на стадії будівництва самого будинку. Розмір віконного прорізу впливає на розташування і товщину стулок, кількість фрамуг, їх товщину і відстань між ними.

Віконні і дверні прорізи
Віконні і дверні прорізи

Розміри

Всі розміри віконних прорізів зазначаються в Гості. Так, наприклад, розміри віконних отворів можуть бути наступними: 860х1320, 560х1170, 860х870 та інші. А також для житлових і громадських будівель ці розміри розрізняються.

Дверні отвори служать для переходу з будівлі в будівлю, між корпусами, для входу людей і їх виходу. також робляться відразу при будівництві будівлі. Їх висота вимірюється від рівня чистої підлоги. Як правило, стандартна висота дверного отвору це 2100 мм. Але існують також дверні прорізи заввишки 2200 мм і 2400 мм.

Віконні і дверні прорізи
Щоб розрахувати дверний отвір, необхідно володіти такими даними як ширина і висота самої двері, товщина дверей і наявність або відсутність порога перед ним. Від величини дверного отвору залежить величина дверного полотна, яке вставляється в цей отвір і кут його відкривання.

Приміщення та двері

Ширина дверного прорізу може залежати від самого приміщення і його призначення. У спальнях, вітальнях і кухнях ширина дверного отвору може бути 1200, а в санвузлах можна зробити 900. Дверне полотно кріпиться за допомогою петель і може складатися з дерева, металу або інших матеріалів.

Матеріал і товщина дверного полотна залежить від матеріалу конструкції і його товщини, наявності утеплювача. Так, наприклад дверне полотно, яке розташовується в тамбурі будівлі, повинно бути влаштоване таким чином, щоб максимально зберегти тепло і не пропускати холод.

Також у дверному полотні може розташовуватися скляна частина, металева, дерев'яна або з будь-якого іншого матеріалу. Для кріплення цій частині до дверного полотна використовується багетна рама.