Різновиди фундаментної подушки Надійність і довговічність будь-якої будівлі безпосередньо залежить від правильно облаштованого фундаменту, в тому числі подушки під нього. Подушка є самим першим шаром підстави, завданням якої є забезпечення максимум стабільності та надійності для майбутнього фундаменту, оберігаючи його від значних усадок.

В нашій країні найчастіше застосовують такі види подушок:

1. Піщана. Цей вид подушки дозволяє значно заощадити кошти, вкладені в будівництво. Вона дає можливість оптимально розподіляти навантаження на фундамент, а також стати перешкодою на шляху ґрунтових вод. Дуже часто буває, коли після викопування траншей необхідної глибини виявляється залягання невідповідних порід грунту. У такій ситуації цей вибирається грунт, а на його місце засипається крупний пісок. Товщина піщаного шару не повинна бути меншою, ніж 25 см: також він повинен бути рівномірно розподілений по всій площі. Для ущільнення піщаної подушки застосовується віброплита – саме вона, на відміну від старих методів, здатна дати оптимальний результат. Як правило, даний вид подушки використовують в тих випадках, коли на будівельному ділянці грунтові води досить глибоко залягають, а будинок планується спорудити з легких матеріалів. Також, цілком прийнятним варіантом виглядає будь-одноповерхова будівля.

2. Щебенева. Відрізняється більшою надійністю, в порівнянні з піщаної: оптимальний розмір фракцій щебеню становить 20-44 мм. Для досягнення більше функціональності, попередньо насипається шар піску (10-15 см), а вже потім на нього насипається щебінь товщиною шару 20-25 см Після цього проводиться традиційна трамбування за допомогою віброплити. Площа такої подушки, за нормами, не повинна перевищувати площу майбутнього підстави, виступаючи на 15-20 см по периметру. Підходить під будь-який тип майбутнього будинку, незалежно від використовуваних матеріалів.

3. Бетонна. Є найбільш міцною та надійною основою під фундамент, однак і вартість її досить значна. Спочатку відбувається вирівнювання майданчика, куди насипають щебінь шаром в 10 см, рівномірно розподіляючи й трамбуючи його. Опалубка з дощок, яку монтують по всьому периметру, зазвичай не перевищує 30 см, і заливається врівень з верхнім краєм. Висоту подушки

Різновиди фундаментної подушки
розраховую так, щоб вона закінчувалася на нульовому рівні майбутнього фундаменту. Для досягнення більшої міцності у бетон додаються армуючі металеві прути. Марку бетону підбирають, орієнтуючись на вагу будинку, після його заливання теж проводитися трамбування глибинним вібратором. Подушка з бетону також повинна трохи виступати за контури фундаменту, також, для міцності зв'язки з фундаментом, вона може обладнуватися виступаючими на 20-30 см металевими стрижнями. Є найнадійнішим варіантом з усіх подушок під фундамент, підходячи під будь-який тип будівель, включаючи багатоповерхівки.