Вологомір для деревини принцип роботи та різновиди Кожен, хто працював з деревиною, знає, наскільки важливим критерієм є ступінь її вологості. Найчастіше перед вживанням дерево проходить процедуру просушування, однак ступінь готовності матеріалу не завжди зрозуміла: особливо це буває у випадку самостійної заготівлі деревини, або, коли магазин не може надати зрозумілу ліцензію на товар.

Так як рівень вологості в чому визначає якість і довговічність дерев'яного виробу або покриття, то його визначення вважається важливим моментом виробничого процесу.

У минулі часи процедура визначення ступеня вологості деревини проводилася в спеціальних лабораторіях. Для цього потрібно було віднести туди невеликий фрагмент матеріалу, а сам процес аналізу тривав до трьох днів. Крім втрати часу, цей метод має і ще один серйозний недолік – вологість визначалася тільки в одному невеликому шматочку, а не у всьому виробі.

Для того, щоб прискорити та вдосконалити цей процес, був винайдений портативний вологомір, здатний видати результат всього за кілька секунд. У своїй роботі прилад використовує питомий електроопір деревного матеріалу, що залежить від вологості. У процесі вимірювання дерев'яний виріб не слід пошкоджувати, відрізаючи від нього фрагменти для аналізу. Але є також і свій недолік, це – ступінь похибки, яка доходить до 10%, в той час як лабораторний метод більш точний, де похибка може бути не більш 1%. Тому для більш точного визначення вологості виміри рекомендується проводити в кількох різних точках вироби, і брати середній показник.

Вологоміри деревини випускають в декількох модифікаціях, але найбільш розповсюдженими є два види:

1. Голчастий. В оснащення приладу входять металеві голки, занурювані в деревину для проведення вимірів. Після занурення прилад починає вимірювати електроопір між ними. Вводячи голки в деревину, слід спостерігати перпендикулярність, а знявши показники, провести їх через спеціальні таблиці для отримання точного результату. Дані тип вологоміра відрізняється точністю показників і не дуже великою ціною. Недоліком приладу є наносяться пошкодження поверхні матеріалу, що у випадку з готовими виробами не є прийнятним. Також голчастий вологомір не має вимірювати вологість нижче 5%.

Вологомір для деревини принцип роботи та різновиди

2. Безконтактний. Діє за допомогою радіочастот, що генеруються приладом. На самому вологоміри є можливість встановити показник типу деревини, що служить збільшення точності показань. Замір проводиться простим прикладанням приладу до основи. Безконтактний вологомір коштує дорожче голчастого, однак набагато більш простий і точний у роботі. До того ж, після його застосування не пошкоджує поверхню виробу.