Диск алмазний відрізний Для чого потрібні: різання неметалевих матеріалів (бетону, каменю, цегли, кахлю, черепиці та інших будівельних матеріалів).

Які габарити: існує стандартний ряд діаметрів дисків для кутошліфувальних машин: 100, 115, 125, 150, 180, 230 мм.

також Можна зустріти 300-міліметрові «розхідники» і більше, але зазвичай вони застосовуються у верстатах, намагатися пристосувати їх до «болгарці» не варто. Диски також можуть розрізнятися діаметром посадкового отвору, найбільш поширений -22,2 мм (вітчизняні диски - 32 мм).

Оскільки товщина диска всього 1-4 мм, він повинен відповідати ряду вимог: не гнутися, не ламатися через перекосів і не боятися ударних навантажень, які можуть виникнути, якщо, наприклад, при різанні бетону зустрілася арматура. Перегрів може привести до негативних наслідків. Якщо сталь, з якої виготовлений диск, не дуже хорошої якості, то при перегріві його «поведе», і чи зможете ви їм користуватися далі - питання.

Матеріали і властивості: основа диска - металева пластина. Робоча область алмазного інструменту формується за технологією порошкової металургії. Алмази розподіляються рівномірно в металевому сполучному, склад якого підбирається в залежності від того, яка буде область застосування диска.

Існують сотні таких складів, і, щоб інструмент служив довго, слід суворо дотримуватися рекомендацій по застосуванню, зазначених на диску. До речі, якщо в сполучна введений твердий сплав, то він може служити додатковим ріжучим матеріалом. Такий, наприклад, призначений спеціально для цегли алмазний відрізний круг фірми Makita, що містить карбід вольфраму.

Алмази теж бувають різні, і не всі вони мають «алмазну» твердість. Зокрема, у маркуванні вітчизняних дисків присутній позначення АС (алмаз синтетичний) з наступними цифрами від 2 до 120. Чим більше ця цифра, тим вище твердість. Для скла та кераміки рекомендується АС32, для мармуру -АС50, для бетону - АС80, а для граніту - АС100. Синтетичні алмази АС100-АС120 по твердості перевершують натуральні.

Диск алмазний відрізний
Диски розрізняються також концентрацією алмазів в робочій області інструментів і їх розміром. Природно, чим більше алмазів, тим швидше ріже диск. Розмір їх теж важливий: чим крупніше алмази, тим вище швидкість різання, але чистота поверхні при цьому гірше. Деякі алмази настільки малі, що помітити їх неможливо при всьому старанні: найменші - не перевищують 1 мкм, зате найбільші досягають 2 мм.

Підбір диска: термін служби алмазних відрізних дисків залежить від якості алмазів, їх розміру, сполучного матеріалу і, звичайно, оброблюваних поверхонь. Їх ресурс вимірюється в квадратних метрах площі різу.

У середньому диска вистачає на 50 кв. метрів при різанні бетону, що еквівалентно пропилу 330 м бетонної стіни завтовшки 15 див. Диски з алмазами підвищеної міцності служать приблизно на третину довше.
Для сухого різання з допомогою кутових шліфувальних машин найкраще підходять алмазні диски з сегментованої, а не суцільною ріжучою кромкою.

В їх металевій основі з певним кроком зроблені розрізи, що розділяють робочу область на окремі частки. До цих часток методом спікання або лазерного зварювання приєднані алмазні ріжучі сегменти.

Завдяки розрізах, по-перше, покращується охолодження, а по-друге, швидше віддаляється пил, в результаті підвищуються продуктивність і якість обробки. Тим не менше, і з такою конструкцією перегрів диска цілком можливий, тому рекомендується під час роботи робити паузи.

Поряд з перевагами сегментовані диски мають і недоліки: вони трохи сколюють матеріал в місці обробки. Тому, наприклад, для керамічної плитки застосовуються алмазні диски з суцільною ріжучою кромкою, які характеризуються високою чистотою розрізу. До речі, деякі виробники (Diewe, Rhodius) пропонують суцільні диски спеціально для сухого різання.

Широко поширені також хвилясті варіанти. У них для охолодження і відводу пилу з обох сторін суцільний ріжучої кромки є канавки. Такі диски, зокрема, випускає вітчизняне підприємство Tomal.